تفاوت قیمت فرش در فروشگاه اینترنتی و حضوری

قیمت فرش ماشینی به عوامل متعددی بستگی دارد و به همین دلیل است که هنگام مراجعه به فروشگاه های سطح شهر و یا فروشگاه اینترنتی فرش شاهد تفاوت چشمگیر قیمت فرش ها هستیم.
قیمت تمامی کالاها اعم از فرش ماشینی زیر نظر اتحادیه بوده و بر اساس میانگین قیمت تمام شده تعیین می شوند. فرش ماشینی نیز جزء آن دسته از کالاهای پر تقاضا در ایران می باشد که در وهله اول قیمت آن بر اساس جنس موادی که در آن به کار رفته برآورد می شود.
در ادامه مقاله عواملی را مورد بررسی قرار می دهیم که بر قیمت فرش ماشینی تأثیرگذار هستند تا بتوانید از بین گزینه های متعدد موجود بهترین فرش ماشینی ارزان قیمت را انتخاب کنید.
عوامل موثر در تعیین قیمت فرش ماشینی
زمانی که به فروشگاه اینترنتی فرش مراجعه می کنید در نگاه اول فرش های مشابهی را خواهید دید اما متعجب از این هستید که چرا قیمت آنها تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت هستند. پس علت تفاوت قیمت فرش ماشینی در چیست؟
- تراکم و شانه فرش
اولین گزینه ای که باید برای مقایسه فرش ماشینی در نظر بگیرید، تراکم و شانه فرش می باشد. شانه عبارت است از تعداد گره هایی که در عرض فرش قرار می گیرند و تعداد گره ها در طول فرش، تراکم نام دارد. هر اندازه که شانه و تراکم فرش افزایش یابد، قیمت فرش ماشینی نیز بالاتر خواهد رفت. برای مثال قیمت فرش ماشینی 1000 شانه از 1500 شانه کمتر است چون تراکم فرش ماشینی 1000 شانه کمتر می باشد.
- نوع دستگاهی که فرش ماشینی با آن بافته می شود
یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت فرش، نوع دستگاهی است که فرش ماشینی توسط آن بافته میشود. برای مثال دستگاه های کارخانه فرش کاشان، از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار بوده و بهترین فرش ماشینی را می توان در فروشگاه اینترنتی فرش یافت.
- اندازه و ابعاد فرش ماشینی
به طور حتم اندازه و ابعاد  نیز می تواند بر قیمت فرش ماشینی تأثیر گذار باشد. اندازه های استاندارد در فرش های موجود در بازار عبارتند از فرش 6 متری ، فرش 9 متری و فرش 12 متری. البته امروزه به دلیل وسعت کم منازل و یا تغییر در دکوراسیون، افراد ترجیح می دهند که فرش هایی با ابعاد کمتر را انتخاب کنند. پس فرش های 6 متری و 9 متری دارای بیشترین تقاضا می باشند.
- نام برند فرش ماشینی
قیمت فرش همچنین می تواند متأثر از نوع برند و اسم و رسمی باشد که در بین مصرف کننده ها پیدا کرده است. هر اندازه برند فرش معتبر و شناخته تر باشد قطعا قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. اما در میان استثنا هم وجود دارد. برای مثال فرش کاشان یک برند بسیار مطرح بوده اما فرش ماشینی را با قیمت ارزان تری عرضه می کند.
- نوع فروشگاه عرضه کننده فرش
شاید شما هم هنگام خرید از فروشگاه های سطح شهر متوجه شده باشید که قیمت فرش ماشینی از قیمت کالاهای موجود در فروشگاه اینترنتی فرش ارزان تر است. دلیل این مسئله عرضه مستقیم از کارخانه فرش است که باعث می شود قیمت تمام شده فرش ماشینی برای مصرف کننده بسیار مقرون به صرفه تر از فروشگاه های شهر باشد. در واقع به جز صرفه جویی در زمان خود می توانید فرش ارزان تری را نسبت به فروشگاه های شهر خریداری نمایید.
- جنس الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی
جنس الیاف به کار رفته در فرش ماشینی یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت آن است. امروزه فرش های ماشینی در جنس های پشم، اکریلیک، پلی استر و ... بافته می شوند که هر یک دارای قیمت های متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند. فرش ماشینی پشمی دارای مرغوب ترین جنس الیاف به کار رفته است و در وهله بعدی می توان به اکریلیک اشاره نمود که از نظر فنی مشابه به پشم است اما با این تفاوت که مصنوعی بوده و از خواص طبیعی پشم بی بهره می باشد.
- میزان عرضه و تقاضا در بازار
میزان عرضه و تقاضا یکی دیگر از مواردی است که می تواند قیمت فرش ماشینی را تعیین نماید. البته بازار این فرش. در وضعیت مطلوبی قرار داشته و قیمت آن در طی این سال ها افزایش چندانی نداشته است.

منبع : کالافرش